زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه تاریخ نگارش: ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
تعداد رای‌دهندگان:
۱
۵
بزرگنمایی

امروزه خانه بسیاری از ما ایرانی ها، دارای متراژ کمی است. و اینگونه خانه های کوچک نیازمند مبلمان کوچک هستند. در این مقاله، همینطور که در مقاله قبل (طراحی و چیدمان اتاق های کوچک خانه!) قولش را داده بودیم؛ راجع به انواع مبلمان کوچک و کم جا به همراه نمونه عکس برایتان اطلاعات قرار داده ایم تا آگاه باشید می توانید مناسب ترین مبلمان را متناسب با ابعادو اندازه برای فضایتان تهیه کنید و دکوراسیون نقلی و شیکی را به فضایان هدیه دهید.

زمانی که خانه ای با متراژ کم به شما نشان می دهند اولین چیزی که به ذهنتان می آید، چه چیزی است؟ درست است. دغدغه اکثر افراد در نگاه اول چیدمان فضا است، باید به دنبال مبلمان های کوچک و کم جا بروند در کنار آنکه باید در فضای خود صرفه جویی نیز کنند. معمولا افرادی که به دنبال خانه های نقلی می روند (این نکته در مورد همه ی افراد صدق نمی کند.) با مشکل بودجه و هزینه مواجه هستند. پس در واقع باید مبلمانی برای فضای خود انتخاب کنند که در کنار مقرون به صرفه بودن، کوچک، کم جا، زیبا، شیک و چند عملکرده باشند.

 

مبلمان کوچک: مبل های ال شکل برای اتاق نشیمن

مبلمان های ال شکل، مبلمان های کوچک و کم جایی هستند که جزء محبوب ترین مبلمان اند. که آن ها را می توان در اکثر خانه ها دید. این مبلمان با توجه به طراحی که دارند، اکثر ظرفیت را در کنار کم جا بودن در خود جا می دهند و در گوشه ای از خانه قرار می گیرند. این نکته را می توان جزء نکات مثبت این مبل دانست، زیرا دیگر دغدغه چیدمان آن را ندارید و می دانید گوشه ای از فضا را باید به این نوع مبلمان اختصاص بدهید. گاهی ممکن است فضای شما دیوارهای کمی داشته باشد یا دیوارها دارای پنجره هستند و شما امکان قرار دادن مبلمان را ندارید. در این صورت شما می توانید از مبل های ال شکل به عنوان تفکیک کننده فضا استفاده کنید و با یک تیر دو نشان بزنید و مبلمان خود را دو عملکرد کنید. برخی از مدل های این نوع مبلمان این قابلیت را دارند که از هم جدا می شوند  و شما می توانید برای وقتی که منزل را عوض کردید در حالت های دیگر مبل از آن استفاده کنید. نکته پایانی از مبلمان ال شکل: ای نوع مبلمان بهترین و مناسب ترین نوع مبلمان برای اتاق های نشیمن با متراژ کم هستند زیرا زمانی که از نوع مبلمان در فضا استفاده می کنید در اصل از بیشترین پتانسیل فضا استفاده کرده اید. زیرا این مبلمان در کنار یکدیگر فاصله ای ندارد و کاملا فشرده هستند. 

مبلمان های کوچک و کم جا

 

مبلمان کوچک: مبل تخت خواب شو - Futons

همانطور که از اسم این مبلمان مشخص است، دارای دو عملکرد (مبل و تخت خواب) هستند. پس از مبلمان های مناسب برای فضاهای کوچک اند. با اینکه دارای دو عملکرد هستند فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. برخی از مدل های مبلمان های تخت خواب شو، قابلیت تنظیم شدن دارند و با بازشدن، فضای بیشتری را برای تخت به شما می دهند. اگر تصمیم به خرید این نوع مبلمان برای فضایتان را دارید، حتما به نحوه باز و بسته شدن آن در زمان تبدیل به تخت توجه کنید که به راحتی و با کم ترین سرو صدا باشد. به وزن آن را بررسی کنید که سبک باشد. به راحتی آن در زمان تخت توجه کنید که به ستون فقرات در طول زمان آسیب نزند. و در آخر به تناسبات آن در فضای خانه یا اتاق نشیمن دقت کنید، چه در زمانی که به حالت مبل برای نشستن است چه زمانی که تخت برای استراحت است.

 

- مطلب پیشنهادی: انواع میز ناهارخوری (فرم+مصالح+سبک+ظرفیت)

انواع مبلمان کوچک و کم جا

 

مبلمان کوچک: مبلمان های راحتی کوچک

برای اتاق نشیمن کوچک، گزینه دیگری هم وجود دارد. شما میتوانید اگر به مبلمان های راحتی علاقه دارید، از آن ها اما با ابعاد کوچک در فضایتان استفاده کنید. اما این گزینه می تواند این ویژگی منفی را با خود به همراه داشته باشد که شما تنها میتوانید تعدادی محدود مبل برای نشستن داشته باشید. 

انواع مبلمان کوچک و کم جا

 

مبلمان کوچک: اتومان کم جا

اتومان ها، دکوراسیونی به روز و سبکی مدرن را به فضای شما هدیه می دهند. بسازوبچین به شما پیشنهاد می کند حتما از اتومان در فضایتان استفاده کنید. از آن جایی که اتومان ها دارای ابعاد و اندازه متنوعی هستند شما می توانید از نوع کوچک آن ها که چند عملکرده (دارای کشو، جایی برای ذخیره سازی، به عنوان میز و...) نیز باشند، تهیه کنید. این نوع مبلمان، بهترین انتخاب برای فضای کوچک و نقلی شما هستند.

 

- مطلب پیشنهادی: اتومان و انواع آن را بشناسید، مبلمان های به روز در دکوراسیون منزل شما!

مبلمان های کوچک و کم جا

 

مبلمان کوچک: میز ناهارخوری کوچک

معمولا خانه هایی وجود دارند که اتاقی اختصاصی و رسمی به قسمت غذاخوری می دهند. اما زمانی که فضای شما کوچک است، انتخاب خوبی نیست که اتاق را به اتاق غذاخوری اختصاص بدهید. در این حالت می توانید از میزهای ناهارخوری کوچک و کم جا در گوشه ای از فضای اتاق نشیمن یا آشپزخانه استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما این است که از میزی با فرم دایره ای که پایه ای در مرکز دارد، تهیه کنید زیرا در این حالت می توانید بیشتر از ظرفیت میز به دور آن صندلی بچینید. یا از میزهایی استفاده کنید که در کنار عملکرد اصلی خود (پذیرایی) قابلیت ذخیره سازی وسایل را هم داشته باشند که این مورد به نوعی طراحی میز مربوط میشود.

 

- مطلب پیشنهادی: انواع صندلی میزناهارخوری برای دکوراسیون اتاق غذاخوری شما! (مدل+مصالح+سبک)

مبلمان کوچک و کم جا

 

استفاده از کابینت های کناری آشپزخانه - Corner cabinets

زمانی که کابینت های آشپزخانه طراحی می شود، معمولا کابینت هایی که در گوشه ها قرار دارند، فضای زیادی در دل خود دارند اما متاسفانه دسترسی به آن ها سخت است. در خانه های بزرگ که دارای آشپزخانه با کابینت های وسیع هستند شاید استفاده از این کابینت ها بکار نیاید و به یک انبار در آشپزخانه تبدیل شود. اما در فضاهایی که تعداد کابینت ها کم است، مجبور هستید از کابینت های کناری نیز نهایت استفاده را ببرید. به نمونه عکس زیر نگاه کنید شما می توانید با طراحی متفاوت، دسترسی به کابینت را برای خود آسان کنید و نهایت استفاده را از آن ببرید. فقط کافیست کمی خلاقیت بخرج بدهید.

مبلمان کوچک و کم جا

 

مبلمان کوچک: تخت دو طبقه برای اتاق خواب

یکی دیگر از مبلمان های کوچک و کم جا که به صرفه جویی در فضا هم کمک میکند استفاده از تخت های دو طبقه در اتاق خواب است. با گذشت زمان این تنوع در این نوع تخت ها نیز افزایش یافت. دارای مدل ها و طرح های مختلفی شدند. برخی از آن ها دارای فرم ال شکل هستند یا برخی از مدل ها دارای میز تحریر و میز مطالعه هستند. یا فضایی برای سامان دهی وسایل مختلف در اتاق خواب و ... دارند. اما همه ی این ها علاوه بر متراژ فضا، به بودجه شما هم بستگی دارد که اگر نمی خواهید هزینه زیادی صرف کنید می توانید از مدل ساده آن خریداری کنید که مدت زیادی قابل استفاده هستند. 

مبلمان کوچک و کم جا

 

مبلمان کوچک: میز کامپیوتر کم جا

معمولا خانه ها دارای فضای اختصاصی برای اتاق کار هستند که آن ها هم نیازمند، میز کامپیوتر، میز مطالعه و... هستند. اما این گونه فضاها قابلیت این را دارند که از هر نوع میز با هر مدلی در فضای خود استفاده کنند. اما خانه های کوچک که اغلب فضای اختصاصی برای اتاق کار ندارند، نیازمند بخش یا محدوده ای از فضا برای کار هستند. که شما می توانید از این مدل میزهای کامپیوتر کم جا که در عکس یک نمونه از آن را میبینید تهیه کنید و در گوشه از فضا قرار دهید. خوب است بدانید: برخی از این مدل میزها قابلیت جمع شدن را دارا هستند یا برخی دیگر قابلیت تنظیم شدن در هر ارتفاع و ابعادی را دارند. شما می توانید با توجه به فضا و عملکردی که از میز می خواهید، مدل مد نظر خود را تهیه کنید. 

مبلمان کوچک و کم جا

 

مبلمان کوچک: قفسه و کتابخانه کوچک

در اکثر خانه ها کتاب و کتابخانه حرفی برای گفتن دارند. حتی شاید اعضای خانواده کتابخوان نباشند اما از قفسه و کتابخانه در چیدمان فضا برای قرار دادن اکسسوری استفاده می کنند. قفسه یا کتابخانه را می توان جزء کاربردی ترین مبلمان برای فضاهای کوچک دانست زیرا قابلیت سامان دهی تجهیزات و وسایل گوناگون را دارند. و در کنار آن زیبایی خاصی به فضا می دهند. در فضاهای کوچک، نحوه استفاده از کتابخانه مورد اهمیت است. به عنوان مثال شما می توانید قفسه کوچکی را طراحی کنید و از آن نیز به عنوان میز عسلی (میز کنارمبلی ) نیز استفاده کنید. یا گر فضایتان دارای دیوارهای کمی است شما می توانید از طریقه قفسه ها، فضاها را از هم تفکیک کنید. پس یعنی کنید توجه داشته باشید، قفسه یا کتابخانه خود را در کجا قرار می دهید. بهینه ترین فضا را برایش انتخاب کنید.  

 

- مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل و کاربردی خرید و انتخاب کتابخانه برای دکوراسیون داخلی

مبلمان و انواع آن

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات دکوراسیون
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید
اگه دوست دارین از انتشار مقالات ویژه سایت بساز و بچین مطلع بشین روی دکمه زیر و بعد دکمه Allow کلیک کنید!