زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه تاریخ نگارش: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
تعداد رای‌دهندگان:
۲
۵
بزرگنمایی

آشپزخانه را با مدل ها و فرم‌های مختلفی می‌توان طراحی کرد. در این مقاله به معرفی برترین مدل های طراحی آشپزخانه پرداخته‌ایم و نکات مهم آن را ذکر کرده‌ایم.

آشپزخانه، قلب دوم خانه است؛ فضایی‌ست خصوصی برای اعضای خانواده که معمولا مادر خانواده بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کند.

امروزه، آشپزخانه ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بر روی طراحی دکوراسیون دیگر فضاها مانند پذیرایی و اتاق نشیمن (که معمولا این دو فضا در کنار یکدیگر هستند) تاثیر می‌گذارند. باگذشت زمان و کوچک شدن خانه‌ها، آشپزخانه ها نیز کوچک‌تر شده‌اند و تجهیزات و وسایل آن‌ها زیادتر شده‌است؛ به‌همین دلیل باید بیشتر از قبل، به طراحی آشپزخانه توجه کرد زیرا با همان فضای کم می‌توان آشپزخانه‌ ای کاربردی و زیبا طراحی کرد. 

از طرفی می‌دانیم که آشپزخانه ها دیگر مانند قدیم نیستند و علاوه‌بر محل پخت‌وپز، مکانی برای جمع شدن اعضای خانواده در کنار یک‌دیگر نیز هستند و در اکثر آشپزخانه‌ ها، میزناهارخوری هم قرار می‌گیرد.

اصل طراحی فضای آشپزخانه، کابینت ها هستند. اگر بتوانید اصولی‌ترین کابینت را برای آشپزخانه خود طراحی کنید، دیگر هیچ مشکلی با فضای آن نخواهید داشت و از انتخاب خود تا سال‌های سال راضی خواهید ماند.

ما در این مقاله به کمک تصاویر و نکاتی مهم، شش مدل از برترین نوع کابینت ها را برایتان قرار داده‌ایم تا با انواع پلان آشپزخانه آشنا شوید و بهترین طراحی را برای آشپزخانه حود انتخاب کنید.

با ما همراه باشید.

 

طراحی آشپزخانه

تصویر یک (آشپزخانه مدرن)

 

طراحی آشپزخانه مدرن

تصویر دو (طراحی شیک آشپزخانه مدرن)

 

1. طراحی آشپزخانه مدل U شکل

طراحی آشپزخانه به شکل های مختلف

تصویر سه (پلان آشپزخانه U شکل)

 

آشپزخانه U شکل، یکی از پرکاربردترین و بی‌نظیرترین نوع آشپزخانه های مدرن است. همانطور که از اسمش مشخص است، از دو دیوار موازی هم تشکیل شده که توسط یک دیوار میانی به هم متصل شده‌اند. به بیان دیگر پلان آشپزخانه به شکل U است.

این نوع آشپزخانه به‌خاطر وجود تعداد زیاد کابینت، معمولا شلوغی درونشان دیده نمی‌شود و می‌توان به کمک کابینت ها از بی‌نظمی و شلوغی جلوگیری کرد.

اگر بتوانید در فضای آشپزخانه پنجره‌ای نورگیر تعبیه کنید، می‌توانید به‌راحتی فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر، روشن‌تر و زیباتر از قبل کنید!

 

مطلب پیشنهادی: جدیدترین مدل های کابینت آشپزخانه 2021

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

تصویر چهار (طراحی آشپزخانه U شکل)

 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن

تصویر پنج (آشپزخانه با طراحی U)

 

2. طراحی آشپزخانه مدل ال شکل

آشپزخانه با طراحی خاص

تصویر شش (پلان آشپزخانه L شکل)

 

نوع دیگری از طراحی آشپزخانه به صورت L انگلیسی می‌باشد. این نوع آشپزخانه‌ ها مانند کلمه L از یک دیوار بلند و یک دیوار کوتاه تشکیل شده‌است که البته کوتاهی و بلندی دیوارها بستگی به نوع و اندازه فضای آشپزخانه شما دارد.

طراحی‌ این نوع آشپزخانه، به‌گونه‌ای است که بهتر است در کنار پذیرایی و اتاق نشیمن طراحی شوند؛ به این صورت که در امتداد اتاق نشیمن، آشپزخانه به شکل L باشد در این حالت اتاق پذیرایی بزرگ‌تر دیده می‌شود. این نوع طراحی برای خانه‌هایی که متراژ آشپزخانه یا اتاق نشیمنشان کوچک است بسیار مناسب است. 

 

مطلب پیشنهادی: جذاب ترین دکوراسیون آشپزخانه کوچک و نقلی + تصاویر

طراحی چیدمان آشپزخانه

تصویر هفت (طراحی آشپزخانه L شکل)

 

طراحی چیدمان آشپزخانه مدرن

تصویر هشت (آشپزخانه با طراحی L)

 

3. طراحی آشپزخانه مدل خطی (تک دیواره)

طراحی آشپزخانه 2

تصویر نه (پلان آشپزخانه خطی)

 

نوع دیگری از طراحی آشپزخانه که به آشپزخانه خطی یا دیواری مدرن معروف است، تنها شامل یک دیوار برای نصب کابینت و قرارگیری تجهیزات و وسایل آشپزخانه دارد.

در این نوع آشپزخانه ها، بهتر است از رنگ روشن یا رنگی تیره برای وسایل‌ها یا کابینت‌ ها استفاده شود؛ تا تضاد بین آن و اتاق پذیرایی دیده شود. همچنین می‌توان با قرار دادن میز ناهارخوری در مقابل آن، فضای بین آشپزخانه و نشیمن را از یکدیگر جدا کرد!

معمولا این نوع آشپزخانه‌ ها، برای فضاهایی که متراژهای بسیار کوچکی دارند یا خانه‌ ویلایی که از آن‌ها برای اوقات فراغت استفاده می‌شود، مناسب هستند.

 

طراحی آشپزخانه خاص و شیک

تصویر ده (طراحی آشپزخانه تک دیواره)

 

طراحی کابینت آشپزخانه

تصویر یازده (طراحی فضا با فرم خطی)

 

4. طراحی آشپزخانه جزیره

طراحی کابینت آشپزخانه خاص

تصویر دوازده (پلان آشپزخانه جزیره)

 

نوع دیگر طراحی برای آشپزخانه، مدل جزیره است که امروزه طرفداران بسیاری دارد. آشپزخانه های جزیره برای خانه‌هایی که متراژشان بالاست، کاربرد دارد و فضا را رویایی و دلنشین می‌کند.

این نوع آشپزخانه ها، این قابلیت را به صاحب‌خانه می‌دهند که از پیشخوان (کانتر) برای کار در آشپزخانه استفاده کند. کاربرد جزیره برای خانه‌های مختلف متفاوت است؛ در خانه‌ای سینک ظرف‌شویی، در خانه‌ای دیگر گاز و در آشپزخانه دیگر ممکن است تنها فضایی برای قرار دادن وسایل گوناگون تزیینی باشد.

 

مطلب پیشنهادی: راهنمای انتخاب بهترین کفپوش آشپزخانه از نظر دوام و زیبایی + مزایا و معایب

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن و خاص

تصویر سیزده (آشپزخانه جزیره)

 

طراحی فضای آشپزخانه

تصویر چهارده (طراحی آشپزخانه جزیره)

 

5. طراحی آشپزخانه اپن (شبه‌ جزیره‌‌ای)

طراحی فضای آشپزخانه

تصویر پانزده (پلان آشپزخانه شبه جزیره)

 

ما ایرانی‌ها آشپزخانه‌ های شبه جزیره را با نام اوپن می‌شناسیم که در اکثر خانه‌ها هم دیده‌ایم. این نوع آشپزخانه‌ ها، برای خانه‌هایی با متراژ پایین بسیار مناسب هستند زیرا از تعداد کابینت بیشتری در خود جای می‌دهند و معمولا از قسمت شبه جزیره یا همان اوپن به عنوان کانتر استفاده می‌شود.

طراحی کابینت به صورت اوپن

تصویر شانزده (پلان آشپزخانه جزیره)

 

آشپزخانه اوپن

تصویر هفده (طراحی آشپزخانه با فرم اوپن)

 

6. طراحی آشپزخانه گالری

طراجی آشپزخانه گالری

تصویر هجده (پلان آشپزخانه گالری)

 

نوع آخر برای طراحی آشپزخانه با نام گالری شناخته می‌شود. این نوع آشپزخانه ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از دو دیوار موازی برای نصب کابینت یا هرکار دیگری با توجه به نظر طراح استفاده می‌شود.

به‌ خاطر فرمی که این آشپزخانه ها دارند، از نظر چشمی باریک و طویل به نظر می‌آیند و به عنوان سبکی مدرن از آشپزخانه در جهان شناخته شده‌اند.

 

مطلب پیشنهادی: 8 ایده کابینت آشپزخانه که ظاهری مدرن و کلاسیک به آشپزخانه شما می دهد.

آشپزخانه گالری مدرن

تصویر نوزده (طراحی آشپزخانه گالری)

 

طراحی آشپزخانه شیک و مدرن

تصویر نوزده (آشپزخانه مدرن با طراحی گالری)

 

انواع طراحی آشپزخانه

تصویر بیست (آشپزخانه گالری شیک)

 

سخن آخر

در بالا شش مدل از طراحی‌ های آشپزخانه را شناختید؛ اما نهایتا به این نکته توجه کنید که در طراحی آشپزخانه، هر طرح و فرمی که انتخاب می‌کنید باید با توجه به ابعاد و فرم آشپزخانه خودتان باشد؛ پس برای اینکه بهترین طراحی برای آشپزخانه صورت بگیرد از یک طراح باتجربه کمک بگیرید.

نظرات خود را برایمان بنویسید.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه خانه کوچک و نقلی را بزرگتر نشان دهیم؟

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات دکوراسیون
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید