پنتری چیست ؟ | پنتری روم، آشپزخانه ، اتاق خواب و ...

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه تاریخ نگارش: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
تعداد رای‌دهندگان:
۱
۵

خانه‌ها به هر مدلی که طراحی و بنا شوند، فضاهایی را در اختیار دارند که می‌‌توان از آن‌ها به بهترین نحو ممکن استفاده کرد. یکی از این فضاها که عموما در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد پنتری است.

پنتری چیست؟

پنتری چیست؟ پنتری فضایی از آشپزخانه است که در ادامه درمورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. سایت بساز و بچین با ایده‌های مربوط به دکوراسیون و طراحی داخلی منزل در کنار شماست تا بتوانید از فضاهای منزل به عالی‌ترین روش ممکن استفاده کنید. با ما همراه بمانید.

 

فضای پنتری در معماری چیست؟

پنتری چیست؟ پنتری که در زبان انگلیسی به صورت Pantry نوشته می‌شود به معنای آبدارخانه، شربت خانه، مخصوص لوازم سفره است. پنتری‌ها در زبان معماری فضایی هستند که برای نگهداری یک جا تعدادی از لوازم به کار می‌روند. معمولا لوازمی که در پنتری نگهداری می‌شوند، لوازمی هستند که در طول روز کمتر به آن‌ها احتیاج است اما در هر حال کاربردی بوده و روزی به کار می‌آیند. یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین فضاها برای پنتری در آشپزخانه است. در گذشته‌های دور که هنوز یخچال اختراع نشده بود فضایی به عنوان سرداب ساخته می‌شد که مواد غذایی و به دنبال آن سایر لوازم مربوط به آشپزخانه و پخت و پز در آن نگهداری می‌شد. هنوز در برخی از خانه‌های قدیمی و سنتی واقع در کاشان و یزد سرداب خانه وجود دارند. سرداب خانه در معماری نوین امروز به پنتری تغییر شکل داده است.

 

 

پنتری آشپزخانه

در آشپزخانه پنتری چیست؟ پنتری فضایی در آشپزخانه است که معمولا برای نگهداری خوراکی‌ها و مواد غذایی در نظر گرفته می‌شود. در پنتری بیشتر مواد غذایی و خوراکی نگهداری می‌شود که در طول روز کمتر مورد نیاز هستند مانند:

 • حبوبات
 • سویا
 • ماکارانی
 • پودر ژله
 • آرد
 • نبات
 • ترشی
 • مواد اضافه ذخیره‌ای اعم از چای، دمنوش، شکر، نمک، برنج و ...
 • ...

مواد نام برده شده نیازی به نگهداری در دمای پایین و یخچال ندارند. هدف از ایجاد پنتری ایجاد فضایی برای تجمیع مواد غذایی و خوراکی است تا به هنگام نیاز بتوان به صورت یکجا به آن‌ها دسترس داشت. پنتری‌ می‌تواند فضایی در یک یا چند کابینت نزدیک به هم یا در جایی قفسه بندی شده باشد.

 

پنتری کابینت

پنتری کابینت یا کابینت پنتری فضای کوچک ساخته شده در درون آشپزخانه یا در نزدیکی آن است. در گذشته پنتری کابینت بخشی از آشپزخانه که با شلف‌های چوبی قفسه‌بندی شده بود را مکانی برای نگهداری نان در نظر می‌گرفتند. امروزه از پنتری روم برای نگهداری حبوبات، ادویه، خواروبار، شکر، ترشی و مواد غذایی فاسد نشدنی استفاده می‌شود. معمولا گوشه و کناره‌های یخچال، کنار گاز یا زیر پله‌ها فضای مناسبی برای ساخت کابینت پنتری به صورت کشویی یا قفسه به شمار می‌آید.

 

 

پنتری کنج

شناختیم که پنتری چیست، اما به کجا پنتری کنج می‌گویند؟ اگر در گوشه و کنج آشپزخانه فضایی به عنوان پنتری در نظر گرفته شود به آن پنتری کنج می‌گویند. معمولا گوشه آشپزخانه کابینت‌ها به صورت زاویه دار قرار گرفته‌اند که به خاطر دسترسی سخت‌تر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با صرف هزینه کم می‌توان کاری کرد که کابینت‌های گوشه به صورت کشو یا ریلی بیرون آمده و از فضای پِرت به عنوان مکانی برای نگهداری مواد غذایی و خوراکی استفاده کرد که پنتری کنج نام می‌گیرد.

 

پنتری کنج

 

پنتری کنار یخچال

دانستیم پنتری چیست. اما دیگر در کجاها می‌توان پنتری ایجاد کرد؟ کنار یخچال یکی از بهترین فضاها برای ایجاد پنتری است. پنتری کنار یخچال عموما با نام سوپر شناخته می شود. سوپر می‌تواند به صورت سوپر یخچالی یا سوپر ریلی باشد.

 

سوپر یخچالی

سوپر یخچالی فضای سوپری ایستاده به صورت کابینت است که همانند یخچال طراحی شده است. در آن مانند یخچال باز شده و فضای درونی آن به صورت قفسه بندی شده قابل استفاده است. سوپر یخچالی به گونه‌ای طراحی شده است که قفسه‌ها نه تنها درون کابینت بلکه همانند یخچال بر روی درب نیز تعبیه شده‌اند که یک مزیت به شمار می‌آید؛ زیرا می‌توان از فضای داخلی حداکثر استفاده را داشت. سوپر یخچالی لزوما کنار یخچال قرار نمی‌گیرد بلکه در هر کجا از آشپزخانه که فضای مناسبی وجود داشته باشد، می‌توان سوپر یخچالی نصب کرد.

 

 

 

 

سوپر ریلی

سوپر ریلی یکی از محبوب‌ترین نوع پنتری‌ها است. زیرا بر خلاف سوپر یخچالی نیاز به فضای زیادی ندارد و می‌توان در فضاهای کوچک با هر ارتفاعی هم از آن استفاده کرد. سوپر ریلی‌ها بر روی ریل تعبیه شده‌اند که وزن بالا را تحمل کرده و با حرکت روان رو به جلو و عقب کشیده می‌شوند. سوپر ریلی‌ها از هر سه جهت باز بوده که امکان دسترسی راحت‌تر به مواد غذایی و خوراکی را فراهم می‌کند.  

 

 

پنتری روم چیست؟

گاهی اوقات وسایلی که در پنتری آشپزخانه نگهداری می‌شوند به قدری زیاد هستند که قفسه‌ها و کابینت‌ها جوابگو نیستند. بنابراین فضایی به نام پنتری روم در نظر گرفته می‌شود که معمولا در انتهای آشپزخانه است. البته در بعضی از خانه‌ها به دلیل اینکه فضای کافی وجود دارد، سازندگان از همان ابتدا اتاقی در آشپزخانه و یا هر جایی نزدیک به آشپزخانه ساخته‌اند که در واقع همان پنتری روم است. گاه مطبخ خانه و پنتری روم در یک جا واقع شده‌اند. پنتری روم با توجه به متراژ منزل و نیاز می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد. دور تا دور پنتری روم را قفسه یا کابینت پوشانده است و در آنجا مواد غذایی و خوراکی نگهداری می‌شود از جمله:

 • غلات
 • چاشنی‌ها
 • نان خشک
 • حبوبات
 • ...

همچنین می‌توان در پنتری روم لوازم برقی مانند موارد زیر را جاسازی کرد:

 • میکسر (همزن)
 • آبمیوه گیری
 • چرخ گوشت
 • آسیاب
 • کیک پز
 • قهوه ساز
 • کتری
 • ...

و یا وسایل کم مصرف‌تر مانند قابلمه و ماهیتابه سایز بزرگ، دیگ، سینی و غیره در پنتری روم قرار می‌گیرد. در واقع پنتری روم فضایی است که دلخواه هرچه را که بخواهید مانند لوازم شوینده – بهداشتی را هم می‌توانید در آنجا جاسازی کنید. در پنتری روم وجود نور کافی و پریز برق الزامی است. البته که باید پنتری روم به گونه‌ای ساخته و طراحی شود که هوا در آن جریان داشته باشد بنابراین وجود یک پنجره هر چند کوچک یا تهویه هوا را هم باید در نظر گرفت.

پنتری ویلا

اغلب آشپزخانه‌ها در ویلاهای واقع در شمال (مازندران، گیلان و گلستان) و یا منطق ویلایی مانند لواسان، فشم و غیره بسیار بزرگ و جادار هستند که با چیدمان نادرست فضای خالی زیادی دارند که حتی با دکوراسیون داخلی منزل هم جور نیستند. با صرف مقداری هزینه و ساخت فضایی به عنوان پنتری می‌توان فضای خالی آشپزخانه را پر کرده و به محیطی ایده آل تبدیل کرد تا با ساختار دکوراسیون داخلی منزل هم هماهنگ باشد.

 

پنتری اتاق خواب

گاه از واژه پنتری اتاق خواب استفاده می‌شود که در واقع اشتباه است. در منازل مسکونی لاکچری و مدرن به اتاق جداگانه‌ای که برای نگهداری کیف، کفش، زیور آلات، البسه، کلاه و غیره استفاده می‌شود واکینگ کلوزت (walk in closet) یا کلوزت روم گفته می‌شود. کلوزت روم اتاقی مجزا از اتاق خواب است که علاوه بر نگهداری موارد نام برده شده به عنوان رختکن و مکانی برای اتو کردن لباس شناخته می‌شود که باعث می‌شود درون اتاق خواب همیشه مرتب، منظم و به دور از شلوغی باقی بماند.

 

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات دکوراسیون
نظرات کاربران روی این مقاله