زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه تاریخ نگارش: ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
تعداد رای‌دهندگان:
۰
۰
بزرگنمایی

درپایان یک روزکاری طولانی باید مکانی وجود داشته باشد که درآن احساس آرامش کنید. اتاق خواب شما باید پناهگاه شما باشد. از نظر روانشناسی اتاق با نورمناسب باعث کاهش استرس و آرامش می شود. امروزه به علت کوچکتر شدن خانه ها عملکرد اتاق چند منظوره شده است. درخانه های مدرن امروزی اتاق کار، خواب، مطالعه و... همگی در یک اتاق قرار گرفته اند. واین نکته نورپردازی اتاق خواب را دشوار میکند. اما شما با تعیین نوع روشنایی، عملکرد فضا، میزان روشنایی مورد نیازتان در هر قسمت و سبک اتاق خواب خود میتوانید مناسب ترین نورپردازی را داشته باشد.

نوع نورپردازی اتاق خواب

  • در مورد نوع نورپردازی مورد نظر خود در اتاق خواب فکرکنید. همیشه خوب است یک چراغ سقفی در اتاق خواب وجود داشته باشد که نور عمومی اتاق خواب را فراهم کند.

نورپردازی سقفی- نورعمومی

 نورپردازی سقفی به عنوان نور عمومی اتاق خواب

  • نوع دیگری از نورپردازی که میتوان از آن بهره برد؛ چراغ های دیواری هستند. این نوع نورپردازی زمانی که شما به چراغ های سقفی دسترسی ندارید بسیار کاربرد دارند و نور آن ها از نوع تاکیدی است مثلا زمانی که یک تابلوی نقاشی روی دیوار دارید از این نوع نورپردازی در بالای تابلو استفاده کنید تا توجه را به سمت تابلو ببرید. به گونه ای میتوان گفت این نوع نورپردازی حالتی تزیینی دارد و برای برجسته کردن قسمت خاصی از دیوار نیز کاربرد دارد.

چراغ دیواری

نورپردازی دیواری موجود در بالای میز کنار تخت

  • یکی از گزینه هایی که در مورد نورپردازی اتاق خواب مورد توجه است نورپردازی در کنار تخت خواب است. قراردادن چراغ بر روی میزکنارتخت بخصوص در شب به اتاق خواب زیبایی میبخشد همچنین سبکی کلاسیک دارد و حس تعادل و تقارن را ایجاد میکند. این گزینه برای افرادی که عادت دارند در شب با نور بخوابند مناسب است زیرا نور اینگونه چراغ ها کم و آزار دهنده نیست. 
  • علاوه بر نورپردازی روی میز کنار تخت میتوان از نورهای آویزی استفاده کرد که ظاهری ساده و مینیمالیست دارند. به عکس زیر نگاه کنید از هیچ چراغی روی میز در کنار تخت استفاده نکرده و بجای آن از نورپردازی آویزی برای اتاق خواب خود استفاده کرده است. 

نورپردازی به کمک چراغ های آویزی

نورپردازی به کمک چراغ های آویزی در کنار تخت خواب

  • نوع دیگری از نورپردازی که اسمش(عنکبوتی) را از فرمی که دارد گرفته است به اتاق خواب ظاهری مدرن میبخشد. با پخش نور در زاویه های مختلف زیبایی اتاق خواب را دوچندان میکند؛ و هم چنین قابلیت تنظیم شدن دارد مثلا: تنظیم شدن نور برا مطالعه در شب. 

نوعی از چراغ دیواری

وجود نوعی نورپردازی دیواری

  • اگر قصد ندارید روشنایی زیادی در اتاق خواب ایجاد کنید از چراغ های (آباژور) ایستاده استفاده کنید. بدلیل ساختار این نوع چراغ ها از لامپ هایی با Wattage(وات) بالا در آن استفاده میکنند و این ویژگی آن ها باعث می شود دیگر نیازی نباشد از چندین چراغ در فضا استفاده شود.

آباژور

نوعی آباژور ایستاده، تامین نور برای مطالعه 

تعیین عملکرد نورپردازی اتاق خواب

همانطور که برای انتخاب نوع نورپردازی باید فکر میکردید برای تعیین عملکرد نورپردازی اتاق خواب نیز باید وقت بگذارید و تعیین کنید اتاق خواب شما به چه نورپردازی هایی نیاز دارد. مثلا: شما در اتاق خوابتان میزکاری موجود است و برای آن به یک چراغ مطالعه نیاز دارید یا برای تابلویی که در گوشه ای از دیوار وجود دارد چراغ دیواری مناسب است. در گوشه ای از اتاق خوابتان یک صندلی به همراه کتابخانه ای قرار دارد در این حالت شما بهتر است از آباژور ایستاده استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی که به اتاق بدهد نورمناسب برای مطالعه را فراهم کند. اگر عادت دارید در هنگام شب در رختخواب کتاب بخوانید چراغ های روی میز کنار تخت بهترین گزینه هستند اما به این نکته توجه کنید که چراغ هایی که ارتفاع آن ها قابلیت تنظیم دارند برای اینکار بهترین گزینه هستند؛ متناسب با ارتفاعی که شما برای خواندن نیاز دارید تنظیم می شوند و سایه ای ایجاد نمیکنند.

نورپردازی با قابلیت تنظیم شدن

چراغ رومیزی کنار تخت با قابلیت تنظیم شدن

میزان نورپردازی اتاق خواب

میزان نورپردازی اتاق خواب در کنار عملکرد و نوع نورپردازی اهمیت دارد. همانطور که در بالا هم گفته شد در بسیاری از خانه های مدرن امروزی اتاق خواب به اتاقی برای تفریح، ورزش، مطالعه، تماشای تلویزیون و کار شده است. و هر کدام از این فعالیت ها خود به میزانی معین از روشنایی نیاز دارند. مثلا: اگر اتاق خواب محلی برای کار و مطالعه شما است باید توجه کنید که در کنار نور عمومی که در اتاق قرار می دهید یک لایه نورپردازی دیگری هم در کنار میز کارتان قرار بدهید؛ این نورپردازی مخصوصا در شب خیلی مورد نیاز شما است.

اگر دقت کرده باشید معمولا بر روی آینه های میزهای آرایش تعداد زیادی لامپ وجود دارد زیرا روشنایی بالا میتواند روی بهتر آرایش کردن تاثیر بگذارد. پس اگر شما نیز در اتاق خوابتان میز آرایش دارید به نورپردازی آن توجه کنید. علاوه بر میزآرایش، کمد لباس های خود را فراموش نکنید! مطمئن شوید میزان نور کافی برای انتخاب لباس و پوشیدن آن در فضا وجود دارد. 

نورپردازی برای کمد لباس ها

طراحی نورپردازی مناسب برای کمد لباس ها

در کنار میزان نورپردازی مصنوعی باید به نورپردازی طبیعی هم توجه کنید. میتوانید این سوال ها را از خودتان بپرسید: نورطبیعی در ساعات مختلف از روز در اتاق شما به چه شکل است؟ چه زمانی بیشترین وقت را در اتاق خواب صرف میکنید؟ معمولا در حال انجام چه کاری هستید؟ میزان نور طبیعی بر روی انتخاب نور مصنوعی اتاق خواب شما تاثیر گذار است.  

 نورپردازی آیینه میزآرایش

طراحی نورپردازی آیینه برای میز آرایش

سبک اتاق خواب شما برای نورپردازی

نورپردازی عاملی مهم است که بر روی سبک اتاق خواب تاثیر میگذارد. سعی کنید دو موضوع را در کنار هم ببینید تا بهترین نتیجه را از چیزی که می خواهید بگیرید. به عنوان مثال: سبک اتاق خواب شما کاملا صنعتی است، رنگ های موجود در اتاق سیاه و سفید، کف آن از بتن است در این حالت نورپردازی و حتی انتخاب خود چراغ نیز باید به سبک صنعتی باشد. در مثالی که زده شد رنگ اتاق هم گفته شد پس رنگ هم بر روی نورپردازی تاثیرگذار است و تم رنگی اتاق خواب اهمیت دارد و چشم ما به کمک نور میتواند رنگ را درک کند. اتاق خوابی که دارای رنگ روشنی است به نور کمتری نیاز دارد و بالعکس اتاق خوابی که رنگ تیره ای دارد نیاز به نور شدید تری دارد. ناگفته نماند که در اینجا هم نور طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است. راحت تر بتوان گفت: نورپردازی را به سمت سبک اتاق خواب خود بکشید.

به کلیدهای برق چراغ ها هم توجه کنید و برای آن ها برنامه ریزی داشته باشید. همه ی ما یکبار این موضوع را تجربه کرده ایم وقتی که با کلی خستگی طی روز برای خواب وارد تخت خواب شده ایم و خاموش کردن چراغ را فراموش کرده ایم و این اتفاق دردناکی هست. پس به کلیدهای برق هم به اندازه نورپردازی اهمیت بدهید.

وجود پریز برق در کنار تخت خواب

طراحی محل مناسب کلیدهای برق 

و در آخر این را از بسازوبچین به یاد داشته باشید که اتاق خواب با هر نوع سبکی که سلیقه شماست فضایی است که قرار است شما را به آرامش برساند. و نورپردازی عاملی مهم برای رسیدن به آرامش است.  

 

منبع: www.houzz.com

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات دکوراسیون
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید
اگه دوست دارین از انتشار مقالات ویژه سایت بساز و بچین مطلع بشین روی دکمه زیر و بعد دکمه Allow کلیک کنید!