راهنمای کامل خرید کتابخانه برای دکوراسیون داخلی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه تاریخ نگارش: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲
تعداد رای‌دهندگان:
۱
۵
دسته ها:
بزرگنمایی

اگر به دنبال کتابخانه زیبا هستید و میخواهید بهترین ایده های کاربردی خرید و انتخاب کتابخانه در دکوراسیون داخلی را بدانید، در این مقاله همراه ما باشید.

مدل (سبک) کتابخانه

زمانی که بخواهید کتابخانه یا چند قفسه برای نگهداری کتاب ها، مجسمه ها و... تهیه کنید با مدل های مختلفی روبرو خواهید شد. برخی از رایج ترین مدل ها عبارتند از:

 • ساده: کتابخانه ساده شامل قفسه هایی با تقسیم بندی های مساوی برای نگهداری کتاب ها و... هستند. که گاهی قفسه ها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت تنظیم و جابهجایی دارند. کتابخانه ساده، بطور معمول از مصالح چوب، MDF یا فلز ساخته می شود. همچنین این مدل از کتابخانه ها دارای قاب پشتی می باشند. بسازوبچین به شما پیشنهاد میکند با بکارگیری خلاقیت خود با طراحی یک کتابخانه ساده به فضای اتاقتان جلوه خاصی ببخشید.
 • نردبان: این مدل از کتابخانه ها همانطور که از اسمش مشخص است در طراحی آن از نردبان ایده گرفته اند؛ گاهی به دیوار تکیه داده شده اند و گاهی به دیوار متصل هستند. اغلب برای فضاهایی که دارای ارتفاع بلندی هستند از این سبک کتابخانه استفاده می کنند که در این حالت طبقه های پایینی به صورت پله طراحی میشوند.

کتابخانه مدل نردبانی

طراحی کتابخانه مدل نردبانی ترکیب شده با میزکار

 • کنج: این نوع کتابخانه ها در کنج دیوارها طراحی میشوند که باید در هنگام طراحی به زاویه دیوارها توجه شود. معمولا برای فضاهایی با متراژ کم مناسب هستند. میتوان گفت: این مدل از کتابخانه ها بسیار خاص هستند زیرا برای کنجی از فضایی طراحی میشوند؛ پس باید توجه داشت که ممکن است در زمانی که هوس جابه جایی چیدمان دکوراسیون فضایتان را دارید، نتوانید کتابخانه خود را جابجا کنید.
 • داربست: این مدل از کتابخانه اسمش را مانند مدل نردبانی از فرمی که طراحی شده گرفته است. در این مدل قفسه ها به کمک تکیه گاهی نگهداری شده اند.

طراحی کتابخانه مدل داربست

طراحی کتابخانه مدل داربست با مصالح چوب و فلز

 • مکعب: این مدل کتابخانه از یکسری مکعب های عمودی یا افقی که با یک دیگر ترکیب شده اند طراحی میشوند. گاهی علاوه بر اینکه از مکعب ها برای نگهداری کتاب ها استفاده شود از آن ها برای نگهداری لباس، کفش و... نیز استفاده میشود با این تفاوت که برای مکعب ها درپوشی را طراحی می کنند.

با وجود مدل هایی که در بالا گفته شد زمانی وجود دارد که شما میخواهید دیواری از اتاقی را از کف تا سقف قفسه بندی کنید در این حالت شما میتوانید این کار را به طراحی متخصص بسپارید که به کمک اندازه گیری های دقیق و ترکیب هر مدلی که سلیقه شما است قفسه بندی مدنظر شما را برای دیوار اتاقتان طراحی کند. این مدل از کتابخانه خاص فضای داخلی شماست و به گونه ای قابلیت جابجایی ندارد و در فضای داخلی دیگری دیده نمیشود.

طراحی کتابخانه سرتاسری

کتابخانه طراحی شده از کف تا سقف از نوع توکار برای اتاق کار

ابعاد و اندازه کتابخانه

ابعاد و اندازه از مهم ترین عواملی هستند که هنگام طراحی کتابخانه فضای خود باید به آن توجه کنید؛ زیرا ابعاد و اندازه هستند که تعیین می کنند کتابخانه شما در فضای مد نظرتان چگونه دیده شود. در ادامه چند نکته ای که در مورد ابعاد و اندازه کتابخانه مورد اهمیت است نوشته شده:

 •   ارتفاع: برای تعیین ارتفاع کتابخانه باید به عملکرد و متراژ فضا توجه داشته باشید. به عنوان مثال: زمانی که میخواهید در منزلتان به بالاترین قفسه کتاب دسترسی داشته باشید نباید ارتفاع آن از 180 سانتی متر بیشترشود و یا ارتفاع کتابخانه کوچک برای اتاق کودکان معمولا 75 تا 105 سانتی متر است. همچنین قفسه هایی که ارتفاع بلندی دارند و حجم بیشتری از ارتفاع دیوار را پر میکنند رسمی تر هستند و با این حال قفسه هایی که ارتفاع کوتاه تری دارند قابلیت اضافه شدن سطح دیگری برروی خود را دارند و یا میتوان از بالاترین سطح آن نیز بهره برد.
 • عرض: عرض قفسه کتابخانه را باید متناسب با ارتفاعی که برای کتابخانه خود در نظر گرفته اید تعیین کنید. به این صورت که اگر ارتفاع کتابخانه شما بلند است بهترِ از چندین قفسه باریک به جای یک قفسه پهن استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی بصری کتابخانه، فضای بیشتری برای قرار دادن کتاب ها داشته باشید.
 • عمق: عمق قفسه کتابخانه ها با توجه به چیزی که قرار است برروی آن قرار گیرد تعیین میشود. مثلا: قفسه ها در مدل نردبانی با عمق کم طراحی میشوند. بهتر است بدانید عمق استاندارد برای قرارگیری صرفا کتاب در قفسه کتابخانه 30 سانتی متر است. 
 • ابعاد و اندازه فضای بین قفسه ها را فراموش نکنید. اگر قفسه ها قابلیت تنظیم شدن دارند که کار شما راحت است. متناسب با وسیله ای که میخواهید داخل قفسه قرار بدهید میتوانید ارتفاع قفسه را تنظیم کنید اما اگر این قابلیت را ندارد به این نکته توجه داشته باشید که ارتفاع قفسه ها با کتاب ها و وسایل شما تناسب داشته باشد.

کتابخانه توکار

کتابخانه ترکیب شده با میزکار، از نوع توکار، فاصله قفسه ها زیاد است.

عملکرد کتابخانه شما

با توجه به عملکردی که شما برای کتابخانه خود در نظر گرفته اید ممکن است نکات زیر به کمکتان بیاید:

 • قفسه های قابل تنظیم شدن: گاهی با توجه به عملکرد کتابخانه، شما نیاز خواهید داشت که ارتفاع قفسه ها را کم یا زیاد کنید. در این صورت قفسه ها به گونه ای طراحی میشوند که برروی ریلی قرارگیرند که قابلیت حرکت داشته باشد و شما بتوانید آن را روی ارتفاع مد نظرتان تنظیم کنید.
 • چرخ: اگر کتابخانه شما عملکرد تقسیم فضایی را دارد بهتر است در هنگام طراحی قفسه ها فضایی را برای قرارگیری چرخ در زیر کتابخانه قرار دهید.یا اگرفردی هستید که دائما در حال تغییر چیدمان فضایتان هستید بهترین کار استفاده از کتابخانه های است که دارای چرخ هستند. چرخ ها قابلیت حرکت کتابخانه را برای شما راحت میکنند.
 • نکته قابل توجه ای که میتوان از آن ایده گرفت برای فضایی با متراژ بالا است. از کتابخانه میتوان به عنوان تقسیم کننده فضا بهره برد اما باید به این نکته توجه شود که در این صورت قفسه کتابخانه باید مختص آن فضا طراحی شود و از کتابخانه هایی که نیازمند تکیه گاه هستند استفاده نکرد.

کتابخانه با جابجایی آسان

طراحی کتابخانه با ارتفاع زیاد و عرض کم، جابجایی آسان، عملکرد جداکنندگی فضا

مصالح برای ساخت کتابخانه

کتابخانه و قفسه های آن از مصالح مختلفی ساخته میشوند. رایج ترین آن ها شامل:

 • چوب: قفسه های چوبی جلوه ای سنتی وماندگار را به مخاطب القا میکند. مصالح چوب برای کتابخانه با مدل ساده که در بالا راجع به آن توضیح داده شد بسیار مناسب است زیرا وزن قابل توجهی را تحمل میکند.

کتابخانه ای دنج، مدل کنج با مصالح چوب

کتابخانه ای دنج، مدل کنج با مصالح چوب

 • MDF: اگر به دنبال کتابخانه ای با قیمت مناسب تری هستید بساز و بچین کتابخانه های ساخته شده از MDF را به شما پیشنهاد میکند. این نوع مصالح ظاهرچوب واقعی را دارند اما باید توجه داشته باشید به اندازه چوب محکم نیستند.
 • فلز: مصالح فلز میتواند کتابخانه ای با فضای بیشتری را به شما ارائه دهد زیرا نسبت به چوب و صفحات MDF حجم کمتری را اشغال میکند. و همین نکته آن را برای افرادی که به دنبال سادگی هستند مصالحی ایده آل میکند.

کتابخانه سرتاسری توکار

طراحی کتابخانه سرتاسری متصل به دیوار، ساخته شده باصفحات MDF

نکات خرید و قیمت

قیمت کتابخانه شما به مصالح، ابعاد واندازه و تولیدکننده بستگی دارد. به عنوان مثال: قیمت یک کتابخانه ای که از چوب ساخته شده و ارتفاع بالایی دارد چندین برار قیمت یک کتابخانه ای که از صفحات MDF ساخته شده و قفسه های کمی دارد، است.

برای انتخاب مقرون به صرفه ترین کتابخانه برای فضای خود، با تعیین عملکرد آن شروع کنید؛ در این صورت میتوانید بفهمیدچه ابعاد و اندازه، مصالح و سبکی در فضای شما دید بصری بهتری دارد. بهتر است موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • با توجه به فضایی که قصد دارید کتابخانه خود را در آن قرار دهید؛ عرض، عمق و ارتفاع فضا را در نظر بگیرید و در هنگام خرید از آن به عنوان راهنما استفاده کنید.
 • نحوه استفاده شما از کتابخانه نیز امرضروری است که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید. قبل از خرید ایده روشنی برای نحوه استفاده از کتابخانه خود داشته باشید. اگر کتاب های زیادی دارید، قفسه های محکمی نیاز خواهید داشت که بتواند وزن مجموعه کتاب های شما را تحمل کند. یا برای قسمتی که میخواهید وسایل های تزئینی در آن قرار بدهید سعی کنید قفسه های که دارای جزئیات بیشتری هستند را انتخاب کنید.

و نکته آخر بسازوبچین برای تهیه مناسب ترین کتابخانه برای فضای داخلی شما:

بهتر است بدانید کتابخانه شما، مبلمانی است که سال های زیادی از آن استفاده خواهید کرد پس در هنگام خرید آن نهایت دقت را داشته باشید و با کیفیت ترین کتابخانه را متناسب با فضای داخلی خود تهیه کنید.

کتابخانه ترکیب شده با کمد

طراحی کتابخانه از نوع توکار، ترکیب شده با کمد  

 

منبع: www.freshome.com

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات دکوراسیون
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید