رنگ دیوار اتاق خواب، رایج‌ترین رنگ‌ها و تاثیرات آن‌ها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۶ دقیقه تاریخ نگارش: ۳۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵
تعداد رای‌دهندگان:
۰
۰

تاثیر رنگ در اتاق خواب، چگونه پالت رنگ دیوار اتاق خواب را انتخاب کنید؟ رایج‌ترین رنگ‌های مناسب دیوار اتاق خواب

اتاق خواب یکی از بخش‌های مهم یک خانه محسوب می‌شود. تمام اعضا خانواده برای زندگی نرمال و آرام، نیاز به محل مناسبی جهت استراحت دارند. استفاده از اتاق خواب برای آرامش، تجدید قوا، مطالعه و خواب بسیار رایج است. معمولا افراد برای تجربه ساعاتی آرام، تلاش می‌کنند تا دیزاین مناسبی در اتاق خواب تدارک ببینند. رنگ دیوار اتاق خواب به عنوان یک المان تاثیرگذار شناخته می‌شود که به شدت می‌تواند حس و حال اتاق را متحول کند. دیزاین سایر المان‌های یک اتاق خواب و نحوه چیدمان دکوراسیون، وابسته به انتخاب رنگ‌ دیوار اتاق خواب است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به طور کامل مبحث رنگ‌ها و تاثیر آن‌ها در دکوراسیون یک اتاق خواب را بررسی کنیم.

اگر شما نیز قصد دارید برای رنگ دیوار اتاق خواب‌تان یک گزینه مطلوب انتخاب کنید، همراه ما باشید تا در این مسیر موفق عمل کنید.

 

تاثیر رنگ در اتاق خواب

رنگ دیوار اتاق خواب سبز با تابلوهای سفید دیزاین شده

رنگ‌ها در اتاق خواب می‌توانند تأثیر زیادی بر کیفیت خواب و استراحت شما داشته باشند. احساس آرامش، امنیت، تمرکز و خواب آرام همگی وابسته به رنگ‌ها است. استفاده از برخی رنگ‌ها می‌تواند خواب را مختلف کند یا تمرکز را دچار مشکل نماید. به همین دلیل باید از تاثیر رنگ در اتاق خواب مطلع باشید و با جدیت نسبت به انتخاب بهترین گزینه، اقدام کنید.

 • احساس آرامش: رنگ‌های آرام وکه از طبیعت الهام گرفته می‌شوند، اثربخشی مطلوبی در سطح آرامش افراد دارند. این رنگ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند استراحت عمیق‌تری را تجربه کنید. رنگ‌هایی مانند آبی، سبز و بنفش که با آرامش و طبیعت مرتبط هستند، می‌توانند حس مطلوبی را در شما تقویت کنند و بهترین شرایط برای خواب عمیق و با کیفیت را فراهم کنند.
 • روحیه مثبت یا منفی: رنگ‌ها اثربخشی زیادی در روحیه دارند. آن‌ها به راحتی می‌توانند روحیه و احساسات شما را تحت تأثیر قرار دهند. به همین دلیل انتخاب رنگ برای محیط رستوران، کافه، هتل و فضاهای متفاوت با کاربرد مختلف، بسیار اهمیت دارد. رنگ‌های آرام و خنثی ممکن است حس آرامش، آرامش و راحتی را در شما ایجاد کنند، در حالی که رنگ‌های روشن و پرانرژی می‌توانند حس شادابی و انرژی را به شما القا کنند. توجه به رنگ‌هایی که با روحیه و استراحت شما سازگاری دارند، می‌تواند بهترین انتخاب باشد.
 • بهبود تمرکز: رنگ‌ها می‌توانند تمرکز ذهنی شما را افزایش دهند. اثربخشی رنگ در بهبود تمرکز و ذهن آرام، اثبات شده است. رنگ‌هایی مانند بنفش و صورتی می‌توانند حس مدیتیشن، تأمل و کنترل ذهن را تقویت کنند. انتخاب رنگی که با موقعیت  و سلیقه شخصی شما، نیازها و فلسفه زندگی‌تان سازگار است، می‌تواند به شما کمک کند در مسیر خود کنترل و تمرکز ذهن پیشرفت کنید.
 • زیبایی و وسعت بصری: رنگ‌ها می‌توانند تأثیر مستقیمی بر تصویر ظاهری اتاق داشته باشند. رنگ‌های تیره ممکن است اتاق را کوچکتر و بسته‌تر نشان دهند. در حالی که رنگ‌های روشن باعث ایجاد تصور بزرگ بودن فضا می‌شوند. جالب است بدانید که وسعت دید بصری ما در اتاق‌های روشن بیشتر است. انتخاب رنگ بر زیبایی و جذابیت اتاق خواب نیز اثر دارد و می‌تواند هویت ذهن و شخصیت ما را نمود بخشد.

 

 برای خرید رنگ دیوار و ارتباط با متخصصان نقاشی دیوار می‌توانید به پروفایل آن‌ها در بساز و بچین سر بزنید.

 

چگونه پالت رنگ دیوار اتاق خواب را انتخاب کنید؟

دیوار اتاق خواب رنگی سبز

گاهی انتخاب یک رنگ خاص برای اتاق خواب توصیه نمی‌شود! نظر متخصصین طراحی دکوراسیون برای ایجاد یک ساختار شیک و جذاب در اتاق خواب، به گونه‌ای است که استفاده از یک پالت رنگ می‌تواند نتایج بهتری را رقم بزند. چرا که رنگ دیوار، دکوراسیون و ترکیب رنگ با کاغذ دیواری، همگی در یک چارچوب مشخص با درنظر گرفتن رنگ‌های دارای هارمونی موجود در پالت رنگی انجام می‌شود. برای انتخاب یک پالت رنگی، باید نکات مختلفی را مدنظر قرار دهید. در ادامه به این نکات اشاره می کنیم.

 1. در نظر داشته باشید که رنگ‌های تیره موجب می‌شود تا فضا بسته تر و کوچک‌تر از اندازه واقعی به نظر برسد. در حالی که رنگ‌های روشن باعث ایجاد حس فضای بزرگ و باز می‌شود. برای اتاق‌های کوچک، بهتر است از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید تا احساس فضای بزرگتری داشته باشید. یادتان باشد که رنگ اتاق خواب و باز بودن آن می‌تواند به خواب بهتر و تمرکز مطلوب‌تر کمک کند.
 2. به تراز بین رنگ‌های سرد و گرم توجه کنید. رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز به شما حس آرامش می‌دهند، در حالی که رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی به احساس شادابی و انرژی بیشتر کمک می‌کنند. با ترکیب این دو دسته رنگ، می‌توانید تعادلی میان آرامش و شادی برقرار کنید.
 3. شما باید برای رنگ پایه تصمیم بگیرید. انتخاب رنگ پایه نقش کلیدی در دیزاین فضا دارد. چرا که می‌توانید رنگ های دارای هارمونی را متناسب با سلیقه شخصی و نظر متخصصین، به آن اضافه کنید. معمولاً انتخاب یک رنگ پایه برای دیوارها و سپس استفاده از رنگ‌های تکمیلی برای حواشی یا دیزاین دیوار و انتخاب لوازم جانبی مانند پرده‌ها، پوسترها و متعلقات دیگر اتاق خواب بهترین راهکار است.
 4. توجه کنید که پالت رنگی متعادلی برای اتاق خوابتان انتخاب کنید. ترکیب رنگ‌های آرامش‌بخش مانند آبی، سبز و بنفش با رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری و بژ می‌تواند به شما حس تعادل و هماهنگی را القا کند. اما انتخاب رنگ‌های تیره یا خیلی پر هیجان اصلا برای اتاق خواب توصیه نمی‌شود.
 5. به روشنایی فضا توجه کنید. شما بایداطمینان حاصل کنید که رنگ‌های انتخاب شده با میزان روشنایی فضا همخوانی دارند. رنگ‌های تیره در ابعاد کوچک اتاق خواب و نور کم، نمی‌توانند به خوبی مشاهده شوند و ممکن است فضای تاریکی ایجاد کنند. در اتاق‌های کم نور، استفاده از رنگ‌های روشن برای بهبود روشنایی محیط و جذابیت بصری انتخاب مطلوبی است.
 6. آخرین پارامتری که پس از اصول تعیین پالت رنگ باید مدنظر قرا ردهید، سلیقه شخصی است. هدف نهایی انتخاب پالت رنگی مناسب برای دیوار اتاق خواب، ایجاد یک فضای آرامش‌بخش و شخصی است. این فضا باید با سلیقه و نیازهای شما همخوانی داشته باشد. پس به رنگ های مورد علاقه و تمایلات خودتان توجه کنید و رنگ‌هایی را انتخاب کنید که شما را به خواب عمیق و استراحت دعوت می کند.

 

پیشنهاد مطالعه: دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک، حذف نکنید ولی هوشمندانه بچینید

 

چطور رنگ محبوب‌مان را کشف کنیم؟

دیوار اتاق خواب سفید و صورتی شیک

انتخاب مناسب‌ترین رنگ دیوار اتاق خواب، اهمیت زیادی دارد. شما نمی‌توانید هر روز با هزینه‌های گزاف رنگ و کاغذ دیواری، دیوار اتاق را تغییر دهید و به رنگ مود لحظه‌ای‌تان درآورید. به همین دلیل لازم است تا رنگ محبوبی را کشف کنید که هیچ وقت از دیدن آن خسته نمی‌شوید. به همین دلیل لازم است تا نسبت به این موضوع کمی با جدیت عمل کنید. ایده گرفتن از دکوراسیون اتاق خواب های مختلف به شما کمک می‌کند تا کمی هوشمندانه‌تر عمل کنید و متناسب با سلیقه شخصی گام بردارید.

برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب، باید حتما سلیقه شخصی را مدنظر قرار دهید. یک اتاق خواب هرچند استایلیش و جذاب چیدمان شده باشد، اگر سلیقه شخصی شما در آن وجود نداشته باشد قطعا حس خوبی را تجربه نمی‌کنید. پس توجه به رنگ های ایده‌آل و سلیقه شخصی در انتخاب اهمیت دارد. نکته مهم بعدی ابعاد اتاق خواب است. شما باید رنگ دیوار اتاق خواب را متناسب با ابعاد آن انتخاب کنید. در اتاق‌ خواب کوچک، جایی برای انتخاب رنگ های تیره نیست. اما در صورتی که نورگیر مناسبی در اتاق خواب وجود داشته باشد و ابعاد آن چندان کوچک نباشد، انتخاب یک رنگ نسبتا تیره اما پر انرژی برای تلفیق با رنگ های خنثی یا روشن، انتخاب مناسبی است. یادتان باشد که سبک معماری در انتخاب رنگ اثرگذار است. به همین دلیل افراد متخصص در این زمینه می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند. آخرین نکته‌ای که برای کشف رنگ مناسب برای اتاق خواب باید به آن توجه کنید، استفاده شما از این فضا است. مثلا برای نوجوانان، کودکان و جوانانی که اتاق خواب محلی برای مطالعه، وقت گذرانی و تفریح است، می‌توان رنگ های خاصی را استفاده کرد. اما برای اتاق خواب‌هایی که صرفا استفاده از آن برای خواب، استراحت یا مدیتیشن است، می‌توانید همان الگوی ابتدایی را جلو ببرید.

 

پیشنهاد مطالعه: ترکیب رنگ طوسی و کرم در دکوراسیون منزل، هم‌نشینی سرد و گرم

 

رایج‌ترین رنگ‌های مناسب دیوار اتاق خواب را بشناسید

رنگ دیوار اتاق خواب آبی شیک

رنگ‌ها در اتاق خواب می‌توانند تأثیر زیادی بر روحیه، استراحت و کیفیت خواب شما داشته باشند. این روزها به راحتی می‌توانید با مشاهده عکس‌ها ایده بگیرید و مناسب‌ترین رنگ را برای اتاق خواب خودتان انتخاب کنید. اما باید یاد بگیرید تا جزییات را با دقت بالایی بررسی کنید. درنظر گرفتن ابعاد اتاق خواب، نور پردازی و نورگیر طبیعی آن در کنار شلوغی و نوع لوازمی که برای اتاق خواب‌تان در نظر گرفته‌اید، کمک می‌کند تا انتخاب مطلوبی داشته باشید.

 

1- رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

 

آبی یکی از رنگ‌های مناسب برای اتاق خواب است. این رنگ به شما احساس آرامش و راحتی می‌دهد و معمولاً با خواب عمیق و استراحت بیشتر همراه است. همچنین، آبی به عنوان یک رنگ خنثی به شما کمک می‌کند تا ذهنتان را آرام کنید و استرس روزمره را کاهش دهید. تلفیق این رنگ با سایر رنگ ها می‌تواند نتیجه جذابی همراه داشته باشد.

رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

 

تناژ تیره تر رنگ آبی همان سرمه ای است. از این رنگ جذاب در فضاهایی که نور کافی دارند استفاده می‌شود. معمولا تلفیق این رنگ با تناژهای روشن آبی مثل آبی آسمانی، ترکیبی فوق العاده ایجاد می‌کند.

رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

 

به کار بردن رنگ آبی آسمانی بر روی دیوار می‌تواند آرامش بی اندازه ای خلق کند. معمولا چنین ترکیبی زمینه ساز استفاده از المان های سفید رنگ و تداعی طبیعت آسمان و ابرهای سفید است.

رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

 

اگر نورگیر مناسبی در اتاق فراهم باشد، تلفیق رنگ آبی و سفید برای دیوارها گزینه بسیار جذابی است. روشنایی و احساسات مثبت این فضا مثال زدنی است.

رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

 

برای دیزاین یک اتاق خواب بزرگ با نورپردازی مناسب و استایل شیک، بهترین گزینه رنگ سرمه ای مات است. تلفیق این رنگ با اکسسوری ها و لوازم اتاق خواب شیک سفید، طلایی و نقره ای می‌تواند ساختاری بی نظیر خلق کند.

رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

 

رنگ آبی برای اتاق خواب کودک، نوجوان، بزرگسال و زوج انتخاب بسیار عالی محسوب می‌شود. فارغ از بحث جنسیتی، زیبایی رنگ آبی برای اتاق خواب تاحدی است که بسیاری از خانم ها نیز طرفدار آن هستند. تلفیق آبی، طوسی و سفید در این عکس به خوبی تعادل دیزاین داخلی این اتاق را نشان می‌دهد.

رنگ آبی برای دیوار اتاق خواب

 

2- رنگ سبز برای دیوار اتاق خواب

رنگ سبز برای دیوار اتاق خواب

 

سبز رنگ با طبیعت و آرامش مرتبط است و می‌تواند در اتاق خواب شما آرامش و هماهنگی را ایجاد کند. این رنگ به شما کمک می‌کند در میانه شب بیشتر خوابیده و صبح هم زودتر بیدار شوید. همچنین، سبز به عنوان یک رنگ خنثی نیز شناخته می‌شود و به راحتی با المانهای دیگر دکوراسیون سازگاری پیدا می‌کند.

رنگ سبز برای دیوار اتاق خواب

 

تلفیق رنگ سبز با سفید و طوسی در فضای اتاق خواب تعادلی چشم گیر ایجاد کرده است. با نورگیر مطلوب از طریق پنجره و انعکاس آن با دیوارهای رنگ روشن، همه چیز برای جذابیت بصری یک اتاق خواب فراهم است.

رنگ سبز برای دیوار اتاق خواب

 

استفاده از توناژهای مختلف رنگ سبز در یک فضا میتواند تناسب مطلوبی ایجاد کند. اما سلیقه بسیاری از افراد، عدم استفاده از این تکنیک است. به کار بردن رنگ های خنثی معمولا نتایج شگفت انگیزتری همراه دارد.

رنگ سبز برای دیوار اتاق خواب

 

رنگ سبز با تلفیق زیبایی که با رنگ سفید دیوار مجاور پیدا کرده است، جذابیت زیادی در اتاق خلق میکند. استفاده از رنگ با تناژ آبی بر روی دیوار کانونی و ست کردن آن با سایر المان های دکوراسیونی اتاق خواب بسیار هوشمندانه است.

رنگ سبز برای دیوار اتاق خواب

 

3- رنگ صورتی برای دیوار اتاق خواب

 رنگ صورتی برای دیوار اتاق خواب

 

صورتی رنگی است که حس آرامش و لطافت را نمایان می‌کند و می‌تواند در اتاق خواب شما حس آرامش و شادی را به ارمغان بیاورد. این رنگ به خصوص برای اتاق خواب کودکان و دختر خانم ها مناسب است.

 رنگ صورتی برای دیوار اتاق خواب

 

تلفیق رنگ صورتی کمرنگ با جزییاتی مثل نقاشی های دیواری، استیکرها و رنگ های تلفیقی می‌تواند نتایج مطلوبی داشته باشد. جذابیت این مدل دیزاین دیوار اتاق خواب تاحدی است که میتواند جایگزین کاغذ دیواری شود.

 رنگ صورتی برای دیوار اتاق خواب

 

استفاده از رنگ صورتی کمرنگ برای دیوار اتاق خواب، حسی از آرامش را تداعی می‌کند. ترکیب آن با پالت رنگی سفید و کرم بسیار فانتزی و جذاب است. استفاده از اکسسوری های متفاوت از همین رنگ ها تناسب و تعادل را بر روی دیوار نمایان می‌کند.

 رنگ صورتی برای دیوار اتاق خواب

 

رنگ صورتی در توناژ های مختلف می‌تواند بسیار لطیف و جذاب باشد. تناژ کرم، سفید، صورتی کم رنگ، طوسی و تداعی لطافت همگی می‌توانند در اتاق خواب استفاده شوند. تناسب رنگ دیوار با اکسسوری ها نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید.

 رنگ صورتی برای دیوار اتاق خواب

 

4- رنگ بنفش برای دیوار اتاق خواب

رنگ  بنفش برای دیوار اتاق خواب

 

بنفش رنگ تمرکز و آرامش را نمایان می‌کند. این رنگ به شما کمک می‌کند تا از تنش‌ها و استرس‌های روزمره خود رها شوید و به خواب عمیق و با کیفیتی دست یابید.

رنگ  بنفش برای دیوار اتاق خواب

 

پیشنهاد مطالعه: انواع مدل کاغذ دیواری اتاق خواب مستر [لاکچری، ساده و گلدار ]

 

5- نارنجی برای دیوار اتاق خواب

نارنجی برای دیوار اتاق خواب

 

نارنجی یک رنگ پرانرژی است که به شما احساس گرما و شادابی می‌دهد. اگر می‌خواهید انرژی مثبت و شادابی در زندگیتان جاری شود، اتاق خوابتان را با این رنگ تزئین کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که اگر از خواب آرام و آرامش‌بخش برای استراحت لذت می‌برید، نارنجی را به میزان مناسب و در جزییات کوچکتر استفاده کنید.

نارنجی برای دیوار اتاق خواب

 

ایجاد تعادل در زیبایی بصری اتاق با استفاده از رنگ نارنجی ترکیب شده با رنگ های خنثی مثل سفید و طوسی، بسیار مطلوب است. اثربخشی این رنگ در کنار رنگ های خنثی می‌تواند حس و حال جذابی در اتاق خواب ایجاد کند.

نارنجی برای دیوار اتاق خواب

 

در این تصویر استفاده از رنگ نارنجی در دیوار کانونی دیده می‌شود و سایر المان های اتاق خواب و دیوارها با کمدها همگی از رنگ های سفید بهره می‌برند تا همه چیز در تعادل مطلوبی قرار گیرد.

نارنجی برای دیوار اتاق خواب

 

6- زرد برای دیوار اتاق خواب

 زرد برای دیوار اتاق خواب

 

استفاده از رنگ زرد برای دیوار اتاق خواب یک انتخاب جذاب است. رنگ زرد به طور کلی با شادی، خوشبختی و انرژی مثبت در ارتباط است. در اتاق خواب، استفاده از رنگ زرد می‌تواند محیطی دلپذیر و پرانرژی ایجاد کند. هرچند که استفاده از رنگ زرد برای دیوار اتاق خواب نیازمند توازن مناسب است. زیرا رنگ زرد یک رنگ برجسته و شاداب است و احتمالاً استفاده بیش از حد از آن می‌تواند منجر به ایجاد احساس روزآمدی و عدم آرامش در محیط خواب شود. بنابراین، در نظر داشته باشید که از رنگ زرد به عنوان رنگ اصلی برای تمامی دیوارها استفاده نکنید. می‌توانید از رنگ زرد برای دیوار یکی از جهات اتاق استفاده کنید تا تعادل مناسبی بین رنگ زرد ایجاد کنید.

 زرد برای دیوار اتاق خواب

 

همانطور که در این تصویر مشاهده می‌کنید، رنگ زرد با ترکیب سفید و طوسی در دیزاین اتاق خواب استفاده شده است تا همه چیز در یک تناسب نسبی مطلوب قرار گیرند و خستگی چشم از مشاهده بیش از اندازه رنگ زرد بروز نکند.

 زرد برای دیوار اتاق خواب

در این تصویر نیز مشاهده می‌کنید که رنگ زرد و طوسی در کنار هم دیوار، کمد دیواری و سرویس خواب را احاطه کرده اند. جذابیت این رنگ به دلیل تعادل مطلوبی که در اتاق ایجاد شده، کاملا احساس می‌شود.

 

کلام آخر

همان‌طور که مشاهده کردید، انتخاب رنگ دیوار اتاق خواب نقش کلیدی در جذابیت بصری آن و آرامش محیط ایفا می‌کند. با نکاتی که در این مقاله مرور شد می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. مشاهده عکس‌ها و الهام گرفتن از هرکدام و تطابق با شرایط واقعی اتاق خواب‌تان، کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

شما چه رنگی را برای دیوار اتاق خواب انتخاب می‌کنید؟ نظرتان را برای ما بنویسید.

 

برچسب ها:
رنگ دیوار
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات دکوراسیون
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید