در دو ماه ابتدای پاییز 1401 قیمت تیرآهن صعودی بود یا نزولی!؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه تاریخ نگارش: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
تعداد رای‌دهندگان:
۰
۰

اطلاع از نوسانات نرخ تیرآهن که یکی از اساسی ترین مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان سازی است، اهمیت زیادی دارد؛ در این مقاله به بررسی روند تغییر قیمت تیرآهن در مهر و آبان 1401 پرداختیم.

سال 1401، سال پر فراز و نشیبی برای بازار آهن بود؛ کاهش ساخت‌وساز و رکود بازار مسکن، سایه عجیبی بر بازار انداخته بودند که سنگینی آن هنوز هم قابل لمس است. از سوی دیگر، تورم داخلی و تحولات مختلف بازار و دنیای سیاست هم به این موضوع بیشتر دامن می‌زدند؛ اما علی‌رغم رکود نسبی که بر بازار حاکم بود، سرمایه‌گذاران و خریداران همچنان نیم نگاهی به قیمت تیرآهن به‌عنوان حیاتی‌ترین محصول بازار مسکن داشتند. رصدکردن نرخ این محصول می‌تواند به پیش‌بینی بهتر صنعت فولاد و بازار مسکن کمک کند؛ در ادامه این مطلب قصد داریم قیمت تیرآهن در دو ماه ابتدایی پاییز 1401 را با هم بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

 

3 دلیل مؤثر بر نوسانات قیمت تیرآهن در پاییز و تابستان

 3عامل اصلی وجود دارند که قیمت تیرآهن را در بازار تعیین می‌کنند؛ در ادامه به معرفی بیشتر این فاکتورها می‌پردازیم:

 

تولید

میزان ظرفیت تولید، تأثیر مستقیمی بر قیمت آهن دارد؛ خوشبختانه کارخانه‌های متعددی در کشور ما در صنعت فولاد مشغول به فعالیت هستند که باعث شده است بخش اعظم نیاز بازار از داخل کشور به‌خوبی تأمین شود. علاوه‌براین، محصولات فولادی این مجتمع‌ها نیز با استانداردهای مختلف ساخته می‌شود که تنوع محصولات را بالا برده است. برای تخمین دقیق نرخ این محصول، بهتر است باتوجه به استاندارد تولیدی هریک و انطباق جرم آن با جدول وزن تیرآهن اقدام نمایید.

 

جدول وزن تیرآهن را در تصویر مشاهده می کنید

جدول وزن تیرآهن را در تصویر مشاهده می کنید

 

مصرف

میزان مصرف یا همان تقاضای بازار دومین عامل تعیین‌کننده در قیمت آهن‌آلات است؛ بالابودن میزان تقاضا خبر از پویایی صنایع داخلی می‌دهد. هر چقدر میزان تقاضا بالاتر باشد، احتمال بالارفتن نرخ هم بیشتر است؛ البته، در فصل‌های پاییز و زمستان به‌دلیل برودت هوا و افزایش بارش برف و باران، بطور طبیعی میزان ساخت‌وساز کمتر شده و تقاضا نیز کاهش می‌یابد، بنابراین معمولاً با کاهش قیمت تیرآهن در این فصول مواجه می‌شویم.

 

واردات و صادرات

میزان واردات و صادرات، سومین عاملی است که بر نرخ آهن اثر می‌گذارد. افزایش واردات، می‌تواند منجر به شکستن قیمت‌ها در بازار داخل شده و افزایش بی‌رویه صادرات نیز می‌تواند رشد قیمت‌ها را در بازار به‌همراه داشته باشد. براساس آمار اعلام شده، در سال 1401، میزان صادرات تیرآهن تا پایان مهرماه برابر با 74 هزار تن بوده است که تنها به میزان 1 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش داشته است. میزان واردات این محصول، در این مدت برابر با 8 هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل، 11 درصد کاهش را نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند یکی از دلایل افزایش بهای تیرآهن در پاییز امسال نسبت به پاییز گذشته باشد.

 

بررسی و مقایسه شیب نمودار قیمت تیرآهن در دو ماه ابتدای پاییز 1400 و 1401

در سال 1400، قیمت آهن در دو ماه ابتدای پاییز به این صورت بوده است: از ابتدای مهرماه، قیمت تیرآهن در محدوده 14300 تومان قرار داشت که به مرور تا پایان همین ماه به 15100 تومان رسید. روند افزایشی نرخ این محصول تا هفته اول آبان ماه نیز ادامه داشت اما به آرامی بهای آن تعادل بیشتری پیدا کرده و تا پایان آبان ماه به کانال 15 هزار تومان وارد شد.

اما داستان در سال 1401 اندکی متفاوت‌تر است؛ از ابتدای مهرماه، بهای تیرآهن 16900 تومان بود که با شیب کاهشی ملایم تا پایان این ماه به مرز 16500 تومان رسید. اما در آبان ماه ورق برگشت و قیمت‌ها تا محدود 18300 تومان نیز پیشروی کردند. به‌مرور تا پایان این ماه، نرخ تیرآهن اندکی متعادل‌تر شده و در محدوده 17100 تومانی تثبیت شدند. در طی این مدت، قیمت آهن آلات نیز متعاقب با نرخ تیرآهن در بازار نوساناتی را طی کرد.

 

نوسانات قیمت تیرآهن در پاییز 1400 و 1401 را در تصویر مشاهده می کنید.

نوسانات قیمت تیرآهن در پاییز 1400 و 1401 را در تصویر مشاهده می کنید

 

تحلیل و پیش‌بینی قیمت آهن در ماه‌های باقی مانده از سال جاری

تحولات سیاسی و اقتصادی زیادی در چند ماه گذشته رخ‌داده است که گره در کار بسیاری از صنایع انداخته است. بازار فولاد و صنعت ساختمانی نیز از این قائله مستثنی نیست؛ به‌همین‌خاطر، پیش بینی قیمت آهن در سال 1401 کار ساده‌ای نیست. اما به نظر می‌رسد روند صعودی قیمت‌ها با شیب ملایم در ماه‌های آینده هم ادامه‌دار خواهد بود مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره‌ای در بازار آهن و یا در دنیای سیاست و اقتصاد رخ بدهد؛ بنابراین تخمین ما این است که سرمایه‌گذاران با احتیاط بیشتری در این روزها قدم بر می‌دارند و تصمیمات مهم و بزرگ دنیای فولاد و مسکن احتمالاً به شروع سال جدید موکول می‌شود، چراکه در هر صورت در روزهای باقیمانده از سال جاری، به‌دلیل سرمای هوا و شرایط نامناسب فصلی، بازار مسکن و ساخت‌وساز با رکود قابل توجهی روبرو خواهد بود.

 

سخن پایانی

همان‌طورکه اشاره کردیم، بازار آهن روزهای غیر قابل پیش‌بینی را تجربه می‌کند؛ بنابراین توصیه ما به همه عزیزان این است که از نظر کارشناسان حوزه آهن بهره گرفته و بی‌گدار به آب نزنند. کارشناسان وب‌سایت گرفت (gereft.com) در هر زمان آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند و می‌توانند دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها از بازار آهن را در اختیار شما قرار بدهند؛ علاوه بر این، قیمت روز کلیه محصولات فولادی، صنعتی و پتروشیمی را نیز می‌توانید در این وب‌سایت به‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

منبع: https://gereft.com/blog/10505/

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات دکوراسیون
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید